Mielec Obiektywnie

Największy blog o Mielcu. Obecnie na blogu znajduje się ok. 1 635 fotografii i wiele filmów. Komentowanie nie wymaga logowania. Materiały na blogu są objęte prawami autorskimi.

Wpis

piątek, 14 stycznia 2011

W Mielcu odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku

W niedzielę, 23 stycznia br., w Mielcu zorganizowany będzie Dzień Dawcy Szpiku dla Wiktorii i Innych. Patronat nad akcją objął Prezydent Miasta Mielca.

Celem akcji jest znalezienie dawcy szpiku kostnego dla 16-miesięcznej mielczanki, Wiktorii Witek, która choruje na ostrą białaczkę szpikową. - Wiktoria to inteligentna i pełna radości dziewczynka. Bardzo lubi rysować i kocha lalki. Jest bardzo grzeczna i słucha wszystkich, a w szczególności rodziców. Jest bardzo uczuciową dziewczynką, przytula się by czuć się bezpiecznie. Wikusia potrzebuje przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego - powiedziała Renata Rafa z Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska. Akcja odbędzie się 23 stycznia w godzinach 10.00-16.00, w sali konferencyjnej Samorządowego Centrum Kultury i polegać będzie na rejestracji osób w bazie dawców szpiku kostnego. - Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg, bez dużej nadwagi. Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL - powiedziała Renata Rafa.

Prezydent miasta Janusz Chodorowski, który objął patronat nad akcją, jest przekonany, że mielczanie licznie odpowiedzą na apel pomocy małej Weronice. - Za każdym razem, gdy w naszym mieście organizowane były podobne akcje, spotykały się z dużym odzewem ze strony naszych mieszkańców. Wierzę, że także i tym razem znajda się ludzie dobrego serca, którzy rejestrując się w bazie dawców szpiku kostnego umożliwią leczenie Weroniki - powiedział Janusz Chodorowski. - Apeluję do wszystkich, którzy mają możliwość zarejestrowania się w bazie i chcą pomóc, by przyszli w niedzielę, 23 stycznia do Samorządowego Centrum Kultury. Każdy z nas może odczuwać satysfakcję, że uratowało się komuś życie. Tym większą, że jest to osoba bardzo młoda - dodał Janusz Chodorowski.


W Polsce co 1,5 godziny ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla co drugiego chorego nie znajduje się zgodnie genetyczny dawca. Zarejestrowanych jest około 150 tys. potencjalnych dawców szpiku, jednak nasz kraj ma potencjał na co najmniej milion zarejestrowanych osób. - Dlatego tak wiele jeszcze jest do zrobienia. Razem możemy więcej - przyznała Renata Rafa z Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska.


Więcej informacji:
www.dkms.pl
, tel.: 22 331 01 47, email: fundacja@dkms.pl.

Zobacz plakat;

http://www.mielec.pl/data/documents/art1381_plakat_big.jpg

Za; mielec.pl

Udostępnij to na:

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
rados2
Czas publikacji:
piątek, 14 stycznia 2011 18:22

Polecane wpisy

Kalendarz

Marzec 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa